کد مطلب: 118627
بيش از 120 نمونه خون توسط نمايندگي بانک سلول‌هاي بنيادي خون نوزاد رويان چهارمحال و بختياري ذخيره‌سازي شد
تاریخ انتشار : 1395/11/24
نمایش : 609

در راستاي کمک به امر سلامت و درمان بيماران صعب العلاج؛

بيش از 120 نمونه خون توسط نمايندگي بانک سلول‌هاي بنيادي خون نوزاد رويان چهارمحال و بختياري ذخيره‌سازي شد

 

مسئول نمايندگي بانک سلولهاي بنيادي خون بند ناف رويان جهاددانشگاهي استان چهارمحال و بختياري از استحصال و ذخيره سازي بيش از 120 نمونه خون بند ناف نوزاد از بدو تاسيس تا کنون در استان خبر داد.

 

 

شيخيان، مسئول نمايندگي بانک سلولهاي بنيادي خون بند ناف رويان جهاددانشگاهي استان چهارمحال و بختياري در اين خصوص گفت: خانواده هايي که قصد ذخيره سازي نمونه خون بند ناف فرزند خود در بانک سلول هاي بنيادي رويان را دارند، بايد از اول هفته 36 بارداري، براي انجام مشاوره هاي پزشکي و مراحل اوليه عقد قرارداد، اقدام نمايند.

 

وي با اشاره به مراحل استحصال و ذخيره سازي نمونه خون بند ناف تصريح کرد: مراحل ثبت و ذخيره سازي نمونه در بانک خون بند ناف رويان به اين ترتيب است که به منظور اطمينان از سلامت مادر و نمونه خون جمع آوري شده بر اساس استاندارد NETCORD آزمايش هاي تخصصي از جمله( HIV(I/II و HTLV(I/II (نوعي عفونت ويروسي در داخل بدن افراد که سلول هاي لفنوسيت نوع T انسان را آلوده مي کند) در ماه نهم بارداري انجام و بعد از رويت و تاييد جواب آزمايش ها توسط مسئول پذيرش و پرداخت هزينه جمع آوري جهت فريز نمونه خون ، قرارداد منعقد مي شود.

 

 

وي با تاکيد بر اينکه فرآيندجمع آوري خون بند ناف بصورت کاملاً استريل، بدون درد و بدون تداخل در روند زايمان مادر صورت مي گيرد گفت: خونگيري مي تواند به صورت داخل رحمي و يا خارج رحمي انجام شود که در هر دو صورت هيچگونه آسيبي به مادر يا نوزاد وارد نمي گردد و حجم خون جمع آوري شده مي تواند بين 60 تا 200 سي سي باشد که اين فرآيند کمتر از 5 دقيقه در زمان زايمان بطول مي انجامد.

 

 

شيخيان افزود: پس از جمع آوري خون بند ناف، کيسه خون طبق دستورالعمل هاي ارائه شده درون فلاسک مخصوص قرارگرفته و حداکثر طي 24 ساعت و با حفظ دماي حدود چهار تا پانزده درجه سانتيگراد, جهت انجام مراحل فريز به بانک خون بند ناف رويان تهران منتقل مي گردد.

 

 

به گفته وي، نمونه دريافت شده ابتدا از نظر حجم و تعداد سلول مورد بررسي قرار گرفته، اگر حجم آن حداقل 50 سي سي و تعداد سلول آن حداقل 600 ميليون باشد، وارد آزمايشگاه پردازش سلولي رويان مي شود در غير اينصورت با اطلاع خانواده، قرارداد فسخ شده و طبق قرارداد هزينه فريز نمونه خون، به ايشان عودت داده مي شود.

 

 

وي ادامه داد: روي نمونه هايي که حداقل شرايط استاندارد را دارند بررسي آزمايشات ميکروبي و ويروسي و HLAو سنجش کلني و فلوسيتومتري انجام شده و نهايتا در شرايط دمايي196- درجه سانتيگراد در تانک هاي مخصوص فريز و براي مدت طولاني نگهداري مي گردد .

 

 مسئول نمايندگي بانک خون بند ناف رويان استان اظهار کرد: با توجه به آمار هاي جهاني، نمونه خون بندناف فريز شده در دماي 196- درجه سانتيگراد تا 20 سال قابل نگهداري بوده ولي طبق تحقيقات انجام شده بهترين زمان استفاده از نمونه را در 5 سال اول بعد از فريز اعلام نموده اند که البته تعداد سال هاي نگهداري نمونه با در نظر گرفتن تعداد سلول هاي موجود در نمونه هاي ذخيره شده در برخي كشورها متفاوت است و به طور مثال نمونه هاي با تعداد سلول بالاي يك ميليارد سلول براي بيش از ده سال و كمتر از آن بين 5 تا 10 سال نگهداري مي شوند.

 

 

شيخيان تصريح کرد، مجوز تاسيس دفتر نمايندگي بانک سلول هاي بنيادي خون بند ناف رويان در استان در اسفند 1393 توسط جهاد دانشگاهي استان گرفته شد و از فروردين 1394 با گرفتن اولين نمونه خون، فعاليت رسمي خود را در راستاي کمک به امر سلامت و درمان بيماران صعب العلاج در استان آغاز نمود و از بدو تاسيس تا کنون بيش از 120 نمونه خون بند ناف از نوزادان تازه متولد شده در استان را با موفقيت استحصال و جهت انجام مراحل فريز به تهران ارسال نموده است.

 

 

گفتني است متقاضيان مي توانند جهت انجام مشاوره رايگان حضوري و تلفني به آدرس دفتر نمايندگي سلول هاي بنيادي بانک خون بند ناف رويان مستقر در کلينيک هاجر(س) جنب بيمارستان هاجر(س) شهرکرد مراجعه کرده و يا با شماره 03832253315و شماره همراه 09010103631 تماس حاصل نمايند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مراحل عضویت و منع قرارداد
 
بانک خون بند ناف رویان تهران 
با جهاد دانشگاهی استان

                                                                                     
آمار سایت
آنلاین ها
7
امروز
46
ماه
9464
کل
86314