کد مطلب: 118625
اهميت ذخيره خون بندناف نوزاد در چيست؟
تاریخ انتشار : 1395/09/28
نمایش : 618
فوق تخصص زنان، زايمان و نازايي در چهارمحال و بختياري با اشاره به اهميت ذخيره خون بند ناف نوزاد، گفت: نمونه فريز شده در بانک سلول‌هاي بنيادي خون بند ناف رويان فقط يک بار براي پيوند مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
 
مريم نعمتي در گفت و گو با خبرنگار ايسنا – منطقه چهارمحال و بختياري اظهار کرد: از نظر علمي نمونه خون بندناف فريز شده در 196- درجه سانتي‌گراد تا 20 سال قابل نگهداري است ولي آمارهاي جهاني بهترين زمان استفاده از نمونه را در 5 سال اول بعد از فريز اعلام مي‌كند.
 
وي افزود: تعداد سال‌هاي نگهداري نمونه با در نظر گرفتن تعداد سلول‌هاي ذخيره شده در برخي كشورها متفاوت است. به طور مثال نمونه‌هاي با تعداد سلول بالاي يك ميليارد سلول براي بيش از ده سال و كمتر از آن بين 5 تا 10 سال نگهداري مي‌شوند .

نعمتي با اشاره به مزاياي سلول‌هاي بنيادي خون بندناف نسبت به سلول‌هاي مغز‌استخوان و خـون محيطـي، خاطرنشان کرد: نبود خطر براي مادر و نوزاد، جمعآوري آسان بدون درد براي مادر يا نوزاد، افزايش شانس يافتن دهنده پيوند و نيز افزايش تعداد دهندگان به علت تحمل دو آلل نامنطبق(بر مبناي نوع بيماري سازگاري متفاوت است) به هنگام پيوند نسبت به پيوند مغز‌استخوان که بايد تطابق کامل وجود داشته باشد، کاهش احتمال رد پيوند ناشي از GVHD. به دليل تعداد کم سلول‌هاي T  و سازمان يافته نبودن اين سلولها در خون بندناف، کاهش احتمال آلودگي ويروسي نظير CMV و EBV، عدم انصراف دهنده به علت درد يا بيماري يا رضايت وي به هنگام اهدا، تبادل اطلاعاتي بين بانکهاي مختلف در کشورهاي عضو نت کورد از مهم ترين مزاياي استفاده از سلول‌‎هاي بنيادي خون بند ناف نسبت به سلول‌هاي بنيادي مغز‌استخوان و خـون محيطـي است.
 
وي در پاسخ به اين سوال که در چه مواردي مي‌توان از سلول‌هاي بند‌ناف استفاده کرد، افزود: به طور کلي در هر موردي که مي‌شود از سلول‌هاي بنيادي مغز‌استخوان استفاده کرد، سلول‌هاي بنيادي خون بندناف نيز  قابل استفاده است. در حال حاضر بيشترين استفاده از سلول‌هاي خون بندناف در بيماري‌هايي است که منشاء خوني دارند؛ از قبيل لوسميهاي اطفال و نارساييهاي خوني غير بدخيم اطفال .
 
به گفته وي، خون‌گيري از وريد بند‌ناف انجام مي‌شود و تجربه نشان داده است در زايمان طبيعي، نمونه خون بندناف حجم بيشتر و تعداد سلول بيشتري نسبت به زايمان سزارين دارد.
 
نعمتي ادامه داد: در زايمان طبيعي، خون‌گيري داخل رحمـي اسـت و بـه علت انقباضات رحم جهت بيرون راندن جفت به خارج رحم، اين انقباضات به مانند يک پمپ طبيعي عمل کرده و باعث تخليه تقريباً کامل خون جفت مي‌شود. در اين‌گونه موارد، احتمال مخلوط شدن خون جنين با خون مادر بسيار کم است البته در زايمان طبيعي ميزان آلودگي نسبت به زايمان سزارين کمي بيشتر است زيرا بند‌ناف از کانال زايمان خارج مي‌شود لذا در زايمان طبيعي خون‌گير بايد شرايـط سترونـي را کـاملاً رعايت کند تا احتمال آلودگي به حداقل برسد.
 
وي افزود: در زايمان سزارين، خونگيري ميتواند داخل رحمي (قبل از جداشدن جفت از ديواره رحم) يا خارج رحمي باشد. يعني پس از جدا شدن جفت از ديواره رحم و خروج از بدن مادر خونگيري انجام شود. در اين‌گونه موارد خونگيري داخل رحمي نسبت به خارج رحمي ارجح است؛ زيرا هنوز ارتباط جفت و رحم مادر برقرار است و خون بيشتري جمعآوري مي‌شود.
 
فوق تخصص زنان، زايمان و نازايي در چهارمحال و بختياري با بيان اينکه در خون‌گيري خارج رحمي نيز ميزان خون جمعآوري شده نسبت به حالتهاي ديگر کمتر است، افزود: بر اساس نيروي جاذبه به علت تفاوت ارتفاع، خون از جفت به سمت کيسه جمعآوري در جريان است. در اين نوع خون‌گيري احتمال اختلاط خون مادر و جنين نسبت به حالتهاي ديگر بيشتر است زيرا جفت کنده شده و آسيبديده است. منطقه کلامپ زدن بند‌ناف و زمان کلامپ کردن نيز در ميزان خون جمعآوري شده مؤثر است.
 
به گفته وي، خون جفت بايد در مدت 3 تا 5 دقيقه جمعآوري شود زيرا پس از اين مدت زمان، احتمال لخته شدن خون در جفت و بند‌ناف افزايش پيدا مي‌کند. ميزان خون بندناف جمعآوري شده تقريباً 50 تا 150 ميليليتر است که اين ميزان بستگي به نوع خونگيري، نوع زايمان، حجم و وزن جفت و ديگر شرايط ناشناخته دارد.
 
نعمتي منابع اصلي سلول‌هاي بنيادي را مغز استخوان، بندناف، پالپ دندان، بافت جفت و برخي از بافت‌هاي چربي عنوان و تصريح کرد:با وجود سلول‌هاي بنيادي بندناف که از خون باقي مانده در بندناف انسان تهيه مي‌شود و ويژگي آن‌ها اين است که از لنفوسيت‌هاي نابالغ تشکيل شده‌اند، مي‌توان با پيوند زدن آن‌ها به تامين سلول‌هاي خوني جديد دست يافت.

وي ادامه داد: از ويژگي‌هاي سلول‌هاي بنيادي در دسترس بودن سلول‌ها،کاهش ريسک انتقال بيماري‌هاي ويروسي، تهيه آسان و بدون ريسک آن‌ها در هنگام زايمان، کاهش ميزان بروز بيماري پيوند عليه ميزبان و امکان انجام پيوند با تشابه کمتر HLA است
.
نعمتي تصريح کرد: کاهش زادو ولد، لزوم نگهداري خون بند ناف را بالا برده است. امروزه به نظر مي‌رسد با وجود خانواده‌هاي تک فرزندي، پيدا کردن دهنده مناسب براي پيوند بين خواهر و برادرهايي که قصد پيوند مغز استخوان دارند محدود شود.
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مراحل عضویت و منع قرارداد
 
بانک خون بند ناف رویان تهران 
با جهاد دانشگاهی استان

                                                                                     
آمار سایت
آنلاین ها
3
امروز
53
ماه
9471
کل
86321