کد مطلب: 118612
ميزان آلودگي ميکروبي نمونه هاي خون بندناف رويان به زير 1 درصد رسيد
تاریخ انتشار : 1395/05/06 08:32:56
نمایش : 525
ميزان آلودگي ميکروبي نمونه هاي خون بندناف رويان به زير 1 درصد رسيد
 

آزمايشگاه ميکروب شناسي از مهمترين بخش هاي بانک خون بندناف رويان است که تمامي نمونه هاي سلولي که در بخش پردازش اين مرکز، استخراج و فريز مي شوند را از نظر هر نوع آلودگي ميکروبي مورد آزمايش قرار مي دهد.از همين رو با دکتر احمدي مسئول آزمايشگاه ميکروبي به گفتگو نشستيم.آقاي دکتر لطفا براي ما بفرماييد روند بررسي آلودگي نمونه هاي بانک خون بندناف رويان به چه صورت است؟
سلول هايي که در بخش پردازش استخراج و فريز مي شوند تا به بيماران پيوند شود، چنانچه هر نوع آلودگي ميکروبي داشته باشد براي گيرنده مخاطره آميز است چون براي پيوند، سيستم ايمني فرد دريافت کننده را به منظور پس زده نشدن پيوند، تضعيف مي کنند لذا هر نوع آلودگي ميکروبي حتي ميکروب ضعيف و غير بيماري زا مي تواند براي فرد، کشنده باشد و سلامت بيمار را به خطر بياندازد .
از همين رو، يک نمونه از خون بندناف، داخل محيط کشت مخصوص، به آزمايشگاه ميکروب شناسي منتقل مي شود و کشت ميکروبي روي آن انجام مي گيرد تا از نظر هر گونه آلودگي ميکروبي چه از نوع باکتري هوازي و چه بي هوازي(کم هوازي)، قارچ ها يا مخمرها بررسي شود که اگر آلودگي ميکروبي ديده شود، نمونه مورد نظر کنسل و از فريز آن جلوگيري مي شود.
پروسه کشت ميکروبي چقدر طول مي کشد؟
اين پروسه سه هفته طول مي کشد . ما ضمن بررسي ميکروبي، منشا آلودگي را نيز مشخص مي کنيم . چون خون بندناف جزء مايعات استريل بدن است و اگر آلوده به ميکروب شده باشد قطعا از خارج بوده و عمده ترين راه مخصوص زمان خونگيري است که اگر کارشناس خونگير دقت کافي نکند ممکن است آلودگي از بدن فرد به خون وارد شود .
اما در برخي اوقات نيز شاهديم که علي رغم همه مراقبت ها، گاهي هم ممکن است که آلودگي در آزمايشگاه پردازش وارد خون شده باشد که اين اتفاق را در درصد کمي از نمونه ها حتي در سطح جهاني نيز شاهد هستيم و اين جزء اقتضائات کار است.
درصد جهاني قابل قبول آلودگي نمونه ها چقدر است ؟ در بانک خون بندناف رويان چقدر است؟

ميزان آلودگي قابل قبول بر اساس استاندارهاي جهاني تا 4.5 درصد است اما آلودگي مشاهده شده در نمونه هاي خون بندناف رويان تا قبل از سال 94 به طور متوسط 2.5 تا 3 درصد بود و از ابتداي سال 94 به بعد ، با توجه به اقدامات آزمايشگاه ميکروب شناسي، بهبود عملکردي پرسنل پردازش و تمهيدات تضمين کيفت در جهت آموزش خونگيرها، به زير 1 درصد رسيده که رقم دقيق آن 0/6% است. و مشتريان بانک خون بندناف رويان مي توانند اطمينان داشته باشند که ميزان آلودگي به حداقل ممکن رسيده است.
روش کار در آزمايشگاه ميکروبي چگونه است؟
درحال حاضر روش کار دستي است اما در صدديم با دستگاه هاي اتوماتيک ، بخشي از فرآيند کشت را به صورت اتومات در بياوريم که هم پاسخدهي سريعتر شود و هم دقت کار بالاتر رود.


 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مراحل عضویت و منع قرارداد
 
بانک خون بند ناف رویان تهران 
با جهاد دانشگاهی استان

                                                                                     
آمار سایت
آنلاین ها
7
امروز
30
ماه
9450
کل
86298