کد مطلب: 118595
همکاري مجدانۀ دانشگاه علوم پزشکي استان در راه‌اندازي نمايندگي بانک خون بند ناف رويان، توسط جهاددانشگاهي واحد استان چهارمحال و بختياري
تاریخ انتشار : 1393/12/08
نمایش : 513
رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان چهارمحال و بختياري در آستانه راه‌اندازي نمايندگي بانک خون بند ناف جهاددانشگاهي واحد استان چهارمحال و بختياري به خبرنگار جهاددانشگاهي گفت: سلول هاي بنيادين سلول هاي اوليه اي هستند که توانايي تبديل و تمايز به انواع مختلف انساني را دارا بوده و در توليد سلول ها و بافت هاي مختلف در بدن انسان استفاده مي شوند.
 
بنا به گزارش روابط عمومي جهاد دانشگاهي واحد استان چهار محال و بختياري، دکتر مرتضي هاشم زاده ادامه داد: در کليه بافت هاي بدن نوعي از سلول هاي بنيادين وجود دارد که مي توانند به سلول هاي تخصيص يافته از همان بافت تبديل شوند و در مواقع بيماري ها که ارگان هاي مختلف بدن درگير مي شوند، دست به کار شده و تکثير مي شوند به همين دليل به آنان سلول هاي بنيادين گفته مي شود.
 
دکتر هاشم زاده با بيان اينکه اين سلول‌ها از مواردي چون مغز استخوان، بند ناف، جفت و غيره قابل استحصال هستند، تصريح کرد: سلول‌هاي بنيادين چندپتانسيلي هستند يعني قابليت تبديل به بافت‌هاي مختلف عصبي، عضلاني، پوششي و غيره را دارند و اين توانايي اساس کار استفاده از سلول‌هاي بنيادين است چرا که سازنده بدن انسان هستند و در جنين به سلول بافت و اندام‌هاي مختلف بدن تبديل مي‌شوند.
 
وي با مقايسه سلول‌هاي بنيادين با سلول‌هاي معمولي در بدن انسان افزود: سلول‌هاي بنيادين برخلاف سلول هاي معمولي که قادرند با تکثير به چند سلول مشابه خود تبديل شوند ، همه منظوره بوده و بسيار توانمندند و قابليت نوسازي دارند به طوري که امروزه براي ترميم بافت هاي آسيب ديده انساني از آنان استفاده مي شود.

دکتر هاشم زاده خاطرنشان کرد: به نظر مي‌رسد در آينده اين سلول‌ها کاربرد وسيع‌تري پيدا کرده و بتوانند مشکلات بسياري از بيماران را حل کنند اين در حالي است که از اين سلول‌ها مي‌توان براي ترميم بافتهاي آسيب ديده قلب، سرطان، ضايعات عصبي، سوختگي ها و حتي ديابت و امثالهم استفاده کرد.

وي با اشاره به ورود جهاددانشگاهي استان چهارمحال و بختياري به اين حوزه با همکاري و تعامل دانشگاه علوم پزشکي خاطرنشان کرد: در حال حاضر در استان چند پروژه براي استفاده از سلول هاي بنيادين در دست پيگيري است که مهم ترين آن کار بر روي سلول هاي شنوايي بيماران ناشنوا با استفاده از اين سلول ها و توليد بافت کورتي براي درمان بيماران ناشنوا است.

دکتر هاشم زاده  ورود دانشگاه علوم پزشکي استان به بحث درمان ناباروري و راه اندازي يک مرکز مجهز و پيشرفته در استان در اين خصوص تاکيد کرد و ادامه داد: در اين ارتباط، هم تيم دانشگاه علوم پزشکي و هم تيم مرکز خون بندناف نوزاد جهاد دانشگاهي استان همکاري نزديکي با هم خواهند داشت.

وي از راه اندازي مرکز خون بندناف نوزاد رويان جهاد دانشگاهي در کلينيک بيمارستان هاجر(س) شهرکرد خبر داد و افزود: تاکنون براي راه اندازي اين مرکز با تمام توان با جهاددانشگاهي استان همکاري لازم را انجام داده ايم.

 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مراحل عضویت و منع قرارداد
 
بانک خون بند ناف رویان تهران 
با جهاد دانشگاهی استان

                                                                                     
آمار سایت
آنلاین ها
6
امروز
29
ماه
9449
کل
86297